ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu crestere copil solicitat de tata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
un angajat doreste sa intre in concediu crestere copil (mentionez ca mama nu a avut venituri in ultimele 12 luni)
Care sunt pasii de urmat? Cu ce data i se va suspenda contractul tatalui?
De cand se iau in calcul cei 2 ani? Care este ultima zi cand contractul va fi suspendat ?

Multumesc anticipat !


Cristina Florea
 User  Cristina Florea
a intrebat la 09 Sep. 2014
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Cristina Florea la 15 Sep. 2014
Este posibil acest lucru numai daca nu sunt indeplinite conditiile de acordare a concediului de sarcina si lauzie, altfel nu. Stimulentul se acorda numai persoanelor care solicita CCC si revin mai devreme la lucru, in termenele prevazute de OUG 111/2010.

Art. 7
(1) Persoanele care ?n perioada ?n care sunt ?ndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului prevăzute la art. 3 au dreptul la un stimulent de inserţie ?n cuantum lunar de 1 ISR.
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;
c) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului cu handicap ?n v?rstă de p?nă la 3 ani, prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), oric?nd, pe toată perioada.
(3) ?n cazul persoanelor care beneficiază de indemnizaţia lunară şi solicită dreptul la stimulent de inserţie, plata acestei indemnizaţii se suspendă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Florea
 User Cristina Florea
a raspuns userului Ioana Popa la 10 Sep. 2014
Va rog sa ma ajutati cu interpretarea articolului referitor la SUPLIMENTUL DE INSERTIE.
Exista posibilitatea ca angajatul sa nu intre in CCC si sa beneficieze de suplimentul de insertie, avand in continuare calitatea de salariat ?
Acest lucru este posibil inca de la nasterea copilului, sau dupa ce acesta implineste 1 an?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2014
Pasii de urmat sunt aceeasi ca in cazul acordarii concediului pentru mama, nicio diferenta. El poate intra in crestere copil incepand cu cea de-a 43-a zi de la nasterea copilului, si numai dupa ce mama finalizeaza concediul de lauzie.

Conditiile de acordare si actele necesare le regasiti si pe site-ul DGASPC - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munc?. Acum lucrez ??n ??nv????m??nt. V? rog frumos s? ??mi spune??i...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns