ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de crestere a copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

La inceputul lunii octombrie 2013 am depus actele pt indemnizatia de crestere a copilului, cererea fiind facuta pentru doi ani. Daca ma intorc la serviciu inainte de a implini copilul 1 an beneficiez de stimulentul de insertie? Va multumesc!

Claudia-elena Miron
 User  Claudia-elena Miron
a intrebat la 13 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Nu. Ca sa puteti primi stimulent de insertie ar trebui sa reveniti la lucru dupa ce copilul implineste 1 an, aceasta este conditia prevazuta de OUG 111/2010 pentru acoraderea stimulentului in cazul concediului de pana la 2 ani.

Art. 7
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
Bun? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proast?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
Bun? ziua, Am urm?toarea situa??ie: ??n martie 2012 am fost concediat? din motive neimputabile mie ( reducere...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns