ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Am o salariata care intra in concediu de maternitate cam prin septembrie anul acesta.
Intrebare: mai are dreptul la tot concediul de odihna ( 21 zile cat are in CIM) sau ar trebui sa primeasca proportional cu timpul efectiv lucrat?

Multumesc!


Adaugata in: Concedii Concedii
Mariana Baciu
 User  Mariana Baciu
a intrebat la 07 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Mai. 2013
Concediul medical, conform Directivei Europene, Art. 7, explicat prin Hotararea Curtii Europene, nu mai afecteaza durata cocediului de odihna. Astfel ca pana la intrarea in crestere copil, daca nu are alte suspendari pe parcursul anului pe baza unei decizii (de exemplu CFP, absente nemotivate etc.), atunci are dreptul la concediul integral pentru tot anul, asa cum a fost negociat in contract.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu Viviana Serni Marius Ion adriana iancu alexei delimart G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri