ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
La institutiile bugetare concediul de odihna poate fi diminuat in functie de concediul medical avut?
Care sunt zilele de concediu de odihna in functie de vechimea in munca?
Va multumesc anticipat!

Adaugata in: Concedii
Gina Andreea Capatina
 User  Gina Andreea Capatina
a intrebat la 05 Aug. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Aug. 2013
Conform legislatiei europene, a Directivei CE 88 /2003 mai exact, art. 7, explicat prin decizie a Curtii Europene de Justitie, durata concediului de odihna nu mai este afectata de concediul medical acordat salariatului. (o explicatie ceva mai detaliata din perspectiva juridica regasiti aici http://legislatiamuncii.manager.ro/a/7218/concediul-medical-nu-mai-diminueaza-durata-concediului-de-odihna.html )

Durata concediului de odihna se acorda diferentiat numai daca acest lucru este prevazut in CCM sau RI aplicabil sau daca persoana in cauza este functionar public, caz in care apar diferente in functie de vechime. Functionarul public are astfel dreptul la concediu de 21 de zile anual iar pentru vechime de peste 10 ani concediul este de 25 de zile pe an. In rest fiecare salariat contractual are dreptul la minim 20 de zile de CO anual acordat proportional cu timpul efectiv lucrat, iar diferentierea se face in functie de prevederile CCM / RI acolo unde este cazul.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Marius Ion adriana iancu alexei delimart Ioana Popa G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns