ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am un salariat cu timp partial de 2 ore/zi. Pentru un salariat incadrat pe acelasi post dar cu timp partial de 8 ore/zi concediul de odihna este de 24 zile lucratoare. Intebare: cate zile de CO are salariatul cu 2 ore/zi, 24 zile sau 6 zile?


Elena Algiu
 User  Elena Algiu
a intrebat la 03 Aug. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Sep. 2011
Ca o completare si o corectura, contractul cu timp partial caruia i-ar reveni 10 zile lucratoare ar fi cel incheia cu norma de lucru de 1 zi sau 2 pe saptamana. In cazul contractelor cu norma zilnica el se acorda conform legii, 20 de zile lucratoare efectuate corespunzator timpului lucrat, respectiv daca persoana lucreaza 5 luni intr-un an va primi numarul de zile de CO aferent acestei perioade.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Aug. 2011
Am omis sa va specific faptul ca, pentru contractul cu timp partial, concediul de odihna poate fi si de 10 zile lucratoare, concediul de odihna fiind proportional cu timpul lucrat. Acest lucru insa trebuie stabilit de la inceput.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Aug. 2011
Conform Art. 103 din Codul Muncii republicat salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile. Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Daca in contractul colectiv de munca aplicabil nu este specificat altfel, ar trebui sa beneficiati de un concediu de odihna anual de 20 de zile lucratoare, conform art. 142 alin. 1 din Codul Muncii. Poate fi si mai mare, dar nu mai mic de 20 de zile lucratoare. De regula 24 de zile de concediu se acorda persoanelor de 18 ani. Pentru angajatii aflati in primul an de munca acest concediu nu va depasi 20 de zile lucratoare.



Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :