ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema foarte arzatoare si anume: lucrez intr-un domeniu in care ne este aproape imposibil de acordat tot concediul de odihna aferent anului 2012 salariatiilor nostri. Cum trebuie sa procedam ca sa nu piarda nici o parte adica, adica nici salariatul si nici angajatorul?
Am citit ce prevede codul muncii dar sunt nelamurita daca e numai pentru sisremul bugetar sau privat sau este valabil pentru toti.
Mentionez ca lucrez la o firma cu un numar mare de angajati dar suntem privati, cu capital integral strain.
Am putea compensa in bani la sfarsitul anului 2012 chiar daca nu ne incetam contractele de munca?
Multumesc.


Adaugata in: Concedii
Daniela Pancu
 User  Daniela Pancu
a intrebat la 09 Aug. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian C.
 User Adrian C.
a raspuns la intrebare la 09 Aug. 2012
Sa aveti in vedere ca in cazul in care acordati concediul fractionat, cel putin una din perioadele acordate trebuie sa fie de cel putin 10 zile lucratoare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Aug. 2012
Codul muncii se aplica tutoror angajatorilor si salariatilor, atat din mediul privat cat si cel bugetar.

Ziele de concediu nu se compenseaza in bani decat la incetarea raportului de munca. Daca nu puteti acorda tot concediul intr-un calendaristic, din motive obiective si facand dovada acestora, aveti obligatia de a acorda restul zilelor pana la finalul anului urmatora.

Codul muncii republicat:

Art. 1
(1) Prezentul cod reglementeaza domeniul raporturilor de munca, modul in care se efectueaza controlul aplicarii reglementarilor din domeniul raporturilor de munca, precum si jurisdictia muncii.
(2) Prezentul cod se aplica si raporturilor de munca reglementate prin legi speciale, numai in masura in care acestea nu contin dispozitii specifice derogatorii.

Art. 2
Dispozitiile cuprinse in prezentul cod se aplica:
a) cetatenilor romani incadrati cu contract individual de munca, care presteaza munca in Romania;
b) cetatenilor romani incadrati cu contract individual de munca si care presteaza activitatea in strainatate, in baza unor contracte incheiate cu un angajator roman, cu exceptia cazului in care legislatia statului pe al carui teritoriu se executa contractul individual de munca este mai favorabila;
c) cetatenilor straini sau apatrizi incadrati cu contract individual de munca, care presteaza munca pentru un angajator roman pe teritoriul Romaniei;
d) persoanelor care au dobandit statutul de refugiat si se incadreaza cu contract individual de munca pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;
e) ucenicilor care presteaza munca in baza unui contract de ucenicie la locul de munca;
f) angajatorilor, persoane fizice si juridice;
g) organizatiilor sindicale si patronale.

Art. 146
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :