ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de odihna asistent personal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua,
sunt angajata cu contract de munca in cadrul primariei din localitate ca asistent personal la o persoana cu handicap grav care are nevoie in permanenta de cineva langa ea intrbarea mea este : avand in vedere ca persoana respectiva este dependenta de mine iar eu nu pot sa-mi iau concediul de odihna primaria area obigatia sa-mi plateasca concediul de odihna sau nu ? si daca da in baza carei legii? si totodata va rog sa-mi spneti la cate zile de concediu am dreptul daca este legal. va multumesc

Elena Barsan
 User  Elena Barsan
a intrebat la 12 Feb. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2015
Conform COdului muncii aveti dreptul la cel putin 20 de zile de concediu medical.
Compensarea in bani a concediului de odihna este permisa doar la incetarea contractului individual de munca.
Codul muncii
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :