ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu de odihna este afectat de concediul medical?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat care a lucrat efectiv 3 luni de zile in 2013 apoi a suferit un accident si a intrat in concediu medical, iar in luna martie 2014 s-a pensionat medical. Va rog sa-mi transmiteti daca concediu de odihna i se acorda pentru perioda lucrata sau pentru durata cat a fost angajatul societatii (inclusiv perioada concediului medical). Va multumesc.

Remus Rusu
 User  Remus Rusu
a intrebat la 14 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Apr. 2014
Concediul medical nu influenteaza durata concediului de odihna acordata salariatului, cf. Directivei CE 88/2003, art. 7. Ceea ce inseamna ca salariatul ar trebui sa beneficieze de CO pentru perioada lucrata plus cea de medical.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022