ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna luat in plus


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.

O salariata a plecat in timpul lunii iulie. Ea a efectuat 14 zile de concediu in anul 2014 si trebuiau doar 12 zile. Sunt obligata sa-i opresc din salariul lunii iulie cele 2 zile efectuate in plus? Am cautat in codul muncii, la cap.III - concediul de odihna si nu am gasit nimic in legatura cu acest aspect.
Cum trebuie sa procedez?
Multumesc frumos.

Silvia Raducan
 User  Silvia Raducan
a intrebat la 04 Aug. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului SILVIA RADUCAN la 12 Aug. 2014
Cu multa placere si numai bine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silvia Raducan
 User Silvia Raducan
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Aug. 2014
Multumesc foarte mult d-na Ioana Popa.
O zi buna.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului lili b la 10 Aug. 2014
Din intrebare reiese ca este vorba de 2 zile de CO acordate necuvenit, in avans, si pentru care nu exista timpul corespunzator lucrat. Caz in care se vor retine sumele aferente de catre angajator, si nu se pune problema acordarii unei sume corespunzatore lor salariatului. Atentie, sunt sume incasate necuvenit. Ele se pot retine si la momentul la care se face plata salariului. Se scad aceste sume sau i se va transmite angajatului o solicitare de plata a acestor sume.


Art. 256
(1) Salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Silvia Raducan
 User Silvia Raducan
a raspuns la intrebare la 08 Aug. 2014
Multumesc pentru raspunsuri.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lili B
 User Lili B
a raspuns la intrebare la 08 Aug. 2014
Ii faceti calculul pt cele 2 zile de CO ( ca sa stiti cat ii opriti din restul de plata) , iar suma pe care o mai are de de luat ii dati prin casierie. Ii faceti o adresa prin care ii aduceti la cunostinta ca banii sunt in casierie si poate veni sa-i ridice. Eventual ii scrieti programul dvs de lucru, sa stie cand poate veni. Cand vine ii explicati situatia, apoi sa semneze pentru suma cuvenita.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns userului Mariana Bunta la 04 Aug. 2014
Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte ?n contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată ?ntr-un an calendaristic.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 04 Aug. 2014
art. 145 alin 2 din codul muncii: Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte ?n contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi .

Deci, se precizeaza foarte clar in cod... prin urmare, se retine contravaloarea concediului necuvenit...


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :