ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu de odihna aferent 2013 neefectuat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: daca la data de 31.12.2014 un salariat mai avea de efectuat 2 zile de concediu de odihna aferent anului 2013, a pierdut aceste 2 zile intrucat nu le-a luat pana la sf.anului urmator, sau este valabil art.146 alin.(2) din Legea nr.12/2015, si le poate lua in termen de 18 luni (in loc de 12 luni)? Va multumesc pt. raspuns.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 11 Feb. 2015
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2015
Va rog sa ma iertati,nu le pierde.
Art. 146
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului adriana iancu la 11 Feb. 2015
Multumesc pt.raspuns, dar tot nu m-ati lamurit.Salariatul nu s-a aflat in concediu medical,iar la 31.12.2014 avea 2 zile de CO neefectuate.Le-a pierdut, sau nu, avand in vedere ca Legea nr.12/2015 s-a publicat in 20.01.2015? Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2015
Art. 145 Codul muncii
(6) Salariatul are dreptul la concediu de odihna anual si in situatia in care incapacitatea temporara de munca se mentine, in conditiile legii, pe intreaga perioada a unui an calendaristic, angajatorul fiind obligat sa acorde concediul de odihna anual intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care acesta s-a aflat in concediu medical.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton G Stancu Gratiela Petrescu George Andreescu Ioana Popa alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2020
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns