Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu maternitate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
As vrea sa va intreb daca un angajat cu jumatate de norma poate beneficia de indemnizatie si concediu de crestere si ingrijire copil?
Si in ce conditii? Multumesc.

Adaugata in: Concedii
Raluca Dragulin
 User  Raluca Dragulin
a intrebat la 08 Aug. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului RALUCA DRAGULIN la 12 Aug. 2013
Da, afecteaza. Poate reduce stagiul de cotizare, anuland dreptul la indemnizatie. Numai daca este vorba de un CFP pentru crestere copil sau pentru formare profesionale, urmand cursuri din initiativa sau aprobate de angajator, atunci CFP nu va afecta acordarea indemnizatiei.

Art. 2 - OUG 111/2010, consolidata 2012:
................
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
................
i) au beneficiat de concediu fara plata pentru cresterea copilului;
....................
u) au beneficiat de concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare si perfectionare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, organizate in conditiile legii;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Raluca Dragulin
 User Raluca Dragulin
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Aug. 2013
Multumesc frumos! concediul fara plata dat in ultimele 12 luni afecteazain vreun fel?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Aug. 2013
Sigur ca da, in aceleasi conditii ca orice alt salariat, si anume sa realizeze venituri profesionale impozabile in utlimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Norma de lucru nu influenteaza acordarea acestui drept, asa cum se intampla de exemplu in cazul indemnizatiei de somaj.

Art. 2 - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru crestere copil:
(1) Incep?nd cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in v?rsta de p?na la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de p?na la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(1^1) Limitele minima si maxima ale indemnizatiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Am depus dosarul de pensie pe 09.12.2019 la limita de varsta cu reducerea varstei standar. Decizia de pensie am primit-o...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2020 1 raspuns
1. data nasterii 07mai19622. vechime in munca=33ani si 7luni( fara perioada de somaj). Voi lucra panala data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua.As dori s─? ??tiu dac─? pot beneficia de al doilea concediu de cre??tere copil daca primul se termina pe data...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua. La angajare, pe l??ng─? adeverin??a obi??nuit─? de la medicul de familie, este obligatoriu si dosarul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Feb. 2020 1 raspuns