ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat a avut concediu medical in luna decembrie 2 concedii medicale din data de 21.12.12-31.12.12...in luna ianuarie 2013 mi-a adus iar 3 concedii medicale din data de 01.01.13-10.01.13 (certificatul este in continuare)...Din data de 14 mi-a adus un alt concediu medical initial...
Intrebarea mea este cum sa pun aceste 3 concedii din ianuarie...care zile sunt platite de catre unitate...si care raman sa fie platite de catre stat?
Astept raspunsul dvs

Multumesc

Adaugata in: Concedii
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 20 Feb. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului andrea andrea la 20 Feb. 2013
Ati procedat foarte bine, sunteti in regula din punct de vedere legal :)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Feb. 2013
da, cele 5 zile 17-18.02 suportata din FS
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului andrea andrea la 20 Feb. 2013
Cele 5 zile presupun ca le-ati suportat dvs. Este tot concediu initial.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului andrea andrea la 20 Feb. 2013
Se suporta primele 5 zile, nu primele 3 zile din concediul medical. Asa prevede legea. Numai pentru accidente de munca si boli profesionale indemnizatia se suporta de angajator.

ART. 12
Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi p?nă ?n a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, ?ncep?nd cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi p?nă la data ?ncetării incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, ?n cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).


ART. 1
(1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite ?n continuare asiguraţi, au dreptul, ?n condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă, pe perioada ?n care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul Rom?niei, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, dacă:
C. beneficiază de drepturi băneşti lunare ce se suportă din bugetul asigurărilor pentru şomaj, ?n condiţiile legii.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi persoanele care nu se află ?n una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1), dar sunt:
a) asociaţi, comanditari sau acţionari;
b) administratori sau manageri care au ?ncheiat contract de administrare ori de management;
c) membri ai asociaţiei familiale;
d) autorizate să desfăşoare activităţi independente;
e) persoane care ?ncheie un contract de asigurări sociale pentru concedii şi indemnizaţii pentru maternitate şi concedii şi indemnizaţii pentru ?ngrijirea copilului bolnav, ?n condiţiile
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Feb. 2013
exact...asa a fost in dec am platiti 2 zile din fondul de salarii...25 fiind zi libera..restul din CCI.
Iar acum in ian 6 zile CM suportat din CCI si 5 zile respectiv 14-18 ian.
Eu asa am procedat.....

Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2013
Se platesc primele 5 zile din fiecare concediu initial iar din cea de-a 6-a zi concediul este suportat de FNUASS. Ceea ce inseamna ca pentru ultimul concediu adus se vor plati zilele de 14, 15, 16, 17 si 18 de catre angajator, aceasta deoarece din totalul zilelor de concediu medical se paltesc doar zilele lucratoare, nu si cele nelucratoare, concediul fiind acordat calendaristic. Iar incepand cu data de 19, a 6-a zi de concediu, indemnizatia va fi calculata si suportata de stat. Pentru concediul anterior zilele de concediu suportate de angajator sunt 21, 22 si 25, pentru ca platiti doar zilele lucratoare din primele 5.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului gabriela Arghir la 20 Feb. 2013
ma scuzati 16 nu e sambata..dar totusi mi-a adus concediu initila din data de 14-18 ian
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Andrea
 User Andrea Andrea
a raspuns userului gabriela Arghir la 20 Feb. 2013
de ce 14,15 16...16 fiind sambata...mi-a adus pana in data de 18 inclusiv..adica 5 zile din 14-18.01.2013...
deci practic in luna ianuarie pun 3 zile platite din FS iar restul de concediu medical platit din CCI ???

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2013
unitatea va plati zilele de 14,15,16 ian.restul se platesc de catre Stat

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns