ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sunt cadru didactic si sunt in concediu medical cu 100%. Am fost angajata cu contract de munca pe perioada determinata, contract care se incheie in 31 .08.2013. Daca nu voi obtine post de la 1 septembrie, mi se va mai plati concediul medical sau nu?

Anuta Batran
 User  Anuta Batran
a intrebat la 23 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 23 Iul. 2013
La momentul incetarii persoana este in concediu medical, iar adeverina se elibereaza de catre angajator, cu stagiu realizat anterior solicitarii platii de la Casa de Sanatate. Ultetior va depune si dosarul pentru somaj, nu are rost sa astepte pana i se aproba dosarul, stim foarte bine ca va dura si va primi astfel bani cu intarziere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Anuta Batran la 23 Iul. 2013
Prevederea completa din OUG 158/2005 arata astfel:

ART. 32
(1) ?n cazul ?n care, potrivit legii, angajatorul ?şi suspendă temporar activitatea sau
activitatea acestuia ?ncetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare,
reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi ?n situaţia ?n care a expirat termenul pentru care a fost ?ncheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul ?n baza căruia a desfăşurat activitate ?n funcţii elective sau ?n funcţii numite ?n cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.
(3) Drepturile achitate ?n condiţiile prevăzute la alin. (1) urmează a fi recuperate de către casele de asigurări de sănătate de la angajator, după caz, conform legii.

Aveti in vedere si normele de aplicare a acestui articol, din Ordinul 60/31/2006, actualizat:

ART. 67
(1) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului p?nă cel mai t?rziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul. Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2), art. 23 alin. (2) şi la art. 32 alin. (1) şi (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, vor ataşa la certificatul de concediu medical Cererea-tip privind solicitarea indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate, al cărei model este prezentat ?n anexa nr. 9.
(2) Pentru situaţiile prevăzute la art. 17 alin. (4), art. 32, 33 şi 53, certificatul de concediu medical se va depune la plătitor p?nă cel mai t?rziu la sf?rşitul lunii ?n care s-a eliberat certificatul medical
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Anuta Batran la 23 Iul. 2013
Va puteti inscrie la somaj ca urmare a incetarii de drept a contractului de munca daca aveti 12 luni de stagiu de cotizare in ultimele 24 de luni.Anterior incetarii CIM aceasta adeverinta intra in sarcina angajatorului, ulterior acestei date intra in sarcina AJOMF daca va inscrieti la somaj.Daca nu aveti dreptul la somaj nu mai aveti caliate de asigurat la sanatate.Somajul se suspenda cu concedii medicale pentru incapacitate temporara de munca cu conditia sa anuntati in 24 de ore ca sunteti in concediu medical.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Anuta Batran la 23 Iul. 2013
De la angajator. El este cel care va va elibera o astfel de adeverinta, iar in adeverinta de venit eliberata dupa incetare vor aparea trecute si zilele de medical de care ati beneficiat in ultimul an.

Concediul medical vi-l va plati angajatorul pana la incetarea raportului de munca, asa ar trebui legal sa procedeze, iar banii si-i va recupera ulterior de la Casa de Sanatate. Dupa incetare, daca veti fi in continuare in medical, mergeti asa cum v-a sugerat dna Ganea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anuta Batran
 User Anuta Batran
a raspuns userului Georgeta Ganea la 23 Iul. 2013
Va multumesc pentru raspuns.
In acest caz va rog sa-mi spuneti de unde iau adeverinta care dovedeste plata asigurarilor de sanatate care imi este necesara la tratamentul periodic la clinica?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 23 Iul. 2013
Concediul medical dupa data expirarii contractului de munca va fi preluat in plata de casa de sanatate teritoriala
Art. 32 din OUG 158 DIN 2005 actualizata

(1) ?;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi ?n situaţia ?n care a expirat termenul pentru care a fost ?ncheiat contractul individual de muncă, ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 7 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns