ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
In cazul in care am doua locuri de munca, unul cu norma intreaga si unul cu timp partial, la doi angajatori si am un certificat medical pentru incapacitate temporara de munca, il depun obligatoriu la ambii angajatori sau la cel cu timp partial pot continua activitatea?
Multumesc!

Loredana Cirstea
 User  Loredana Cirstea
a intrebat la 12 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 12 Nov. 2012
Se depune concediul medical la cei doi angajatori.Caz in care prestati munca la unul din angajatori ar insemna ca nu se justifica acordarea concediului medical
ART. 72 din Ordinul 60 din 2006
(1) Pentru persoana care se află ?n două sau mai multe situaţii dintre cele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, şi care desfăşoară activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asigurată conform acestei ordonanţe de urgenţă, indemnizaţiile se calculează şi se plătesc, după caz, de fiecare angajator. ?n această situaţie primele două exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezintă spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celălalt/ceilalţi angajator/angajatori se prezintă cele două exemplare ?n copii certificate de către medicul prescriptor.
(2) Pe copiile certificate se va ?nscrie ?Conform cu originalul? şi se va aplica ştampila unităţii, parafa şi semnătura medicului prescriptor,

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022