ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am lucrat ca si suplinitor calificat in invatamant din septembrie 2007 pana in noiembrie 2010, fara intreruperi in cartea de munca. In decembrie 2010 am nascut o fetita, dupa care am ramas in concediu de maternitate, concediu care expira in decembrie 2012. As vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu medical dupa terminarea cic si cum se procedeaza/ daca as vrea sa intru in somaj, pe ce perioada mi s-ar acorda avand lucrati 3 ani si 2 luni, si la ce valoare s-ar ridica somajul?


Adaugata in: Concedii
Ruxandra Ianc
 User  Ruxandra Ianc
a intrebat la 04 Dec. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Art. 31 a ramas in acea forma ca urmare a modificarii Codului muncii in 2009 si introducerii alin. 4^1 la art. mentionat, alineat eliminat prin legea 40/2011. Este doar o modificare a notatiei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Pentru Art. 31 este intr-adevar alin. 3.

Culmea este ca acest articol a fost modificat inca din 2009 si este publicat in M.Of. nr. 285/ 30.IV.2009, Partea I. Din pacate multi dintre noi ne-am ghidat dupa legea publicata pe siteul ANAF, lege in format vechi si nu actualizata.

Legea somajului face referire si la concedierea colectiva, in art. 49, iar normele explica in art. 30 sensul acestui articol.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Il regasiti aici - http://www.mmuncii.ro/nou/index.php/ro/legislatie/munca2/ocuparea-fortei-de-munca. Textul este valabil incepand cu februarie 2011, nu cunosc sa exista alta actualizare facuta intre timp.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Articolul este extras din HG publicata pe siteul Ministerului Muncii. Cu ei tratati lipsa acelui articol, nu cu mine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Dec. 2012
Multumesc, constat cu aceasta ocazie ca lipsesc din inventar art 56 litera i, art 50 litera h, art 68 .Art 31 este al.3.
Deci art invocat de dumneavoastra nu este actualizat cu modificarile aduse codului muncii.
Multa grija!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2012
Aveti grija ca in momentul in care intrati in concediul medical acesta sa fie unul intemeiat, pentru ca angajtorul are dreptul prin lege sa faca control la domiciliu, insotit de autoritati, pentru a verifica veridicitatea lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 04 Dec. 2012
Somajul nu se acorda numai pentru desfiintare postului. Am mai purtat aceasta discutie si nu imi place sa repet, motivele de incetare pentru acordare a somajului sunt redate destul de clar in HG 174/2002.

ART. 5
Prin motive neimputabile, ?n sensul art. 17 alin. (1) din lege, se ?nţelege:
a) ?ncetarea raportului de muncă ?n temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) ?ncetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, ?n temeiul art. 31 alin. (4^1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
c) ?ncetarea de drept a raportului de muncă al asistentului personal al persoanei cu handicap grav ?n cazul decesului persoanei cu handicap grav, ?n temeiul art. 39 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările ulterioare; [...]
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Dec. 2012
Da, puteti beneficia de concediu medical pentru dumneavoastra sau pentru ingrijire copil bolnav pana la 7 ani.Pentru a beneficia, anterior datei la care copilul implineste 2 ani, faceti cerere de reluare a activitatii.Va inceteaza suspendarea CIM pentru crestere copil si puteti prezenta in continuare concedii medicale.

Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj ar trebui sa va desfiinteze postul pe care ati activat si angajatorul sa va dea preaviz de cel putin 20 zile lucratoare dupa care puteti depune dosarul la somaj.


Cuantumul indemnizaţiei de şomaj este de: ART. 39 din Legea 76 din 2002 actualizata
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Indicatorul social de referinta pentru anul 2012 este de 500 lei.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri