ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu medical pensionar


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti daca un angajat pensionar are dreptul la concediu medical platit de societate.

Adaugata in: Concedii
Diana Miha
 User  Diana Miha
a intrebat la 27 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Mai. 2013
De retinut si prevederea de la art. 12 alin. din acelasi ordin: (5) Perioadele prevăzute la alin. (4) se asimilează stagiului de cotizare numai dacă ?n aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare potrivit prezentelor norme.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Mai. 2013
Pensionarul salariat are aceleasi drepturi ca orice alt salariat, cu exceptia somajului. Miamult, daca pensia este una de invaliditate grad III intra in calculul concediului medical al salariatului si in mod cert are indeplinita conditia stagiului minim de cotizare. La fel, daca are pensie pentru nevazator si este membru al unei intreprinderi familiale sau daca desfasoarea activatate ca PFA.

Art. 12 din Ordin 60/32 din 2006
(4) Se asimilează stagiului de cotizare ?n sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele ?n care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile şi de indemnizaţiile reglementate de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005;
b) a beneficiat de pensie de invaliditate gradul III sau de pensie de invaliditate ca nevăzător şi este membru al unei asociaţii familiale sau este autorizat să desfăşoare activităţi independente; ?n această situaţie, dovada se face cu adeverinţă eliberată de casele teritoriale de pensii şi cu documente oficiale din care să rezulte calitatea de membru al unei asociaţii familiale sau de persoană autorizată să desfăşoare activităţi independente;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Mai. 2013
Important este sa aiba stagiu de cotizare de cel putin 22 zile lucratoare in ultimele 12 luni.Beneficiaza de plata concediului medical ca orice alt salariat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 27 Mai. 2013
Cata vreme i se retine si vireaza contributia la Casa de sanatate, are dreptul la concediu medical, platit de angajator si/sau de Stat.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Marius Ion adriana iancu Gratiela Petrescu Ioana Popa alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri