ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu neefectuat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt secretara la o scoala si va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in anul scolar 2009-2010 (01.09.2009-22.05.2010) am avut detasata o doamna care a intrat in concediu de maternitate (apoi concediu crestere copil) si nu a mai beneficiat de concediu de odihna pentru perioada lucrata. La 22.05.2013 i s-a incheiat si CIM prin revenirea la post a titularului. Are dreptul la concediu de odihna sau numai la plata pentru concediu neefectuat? De la scoala de la care a fost detasata au chemat-o imediat cum termina CCC.

Adaugata in: Concedii
Camelia Birzu
 User  Camelia Birzu
a intrebat la 05 Iun. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
Daca raportul de munca a incetat in mod cert nu ii mai puteti acorda concediu de odihna. Ceea ce inseamna ca zilele de concediu ramase neefectuate la incetarea contractului de munca vor fi compensate conform legii, utilizand formula de calcul stabilita la art. 150 din Codul muncii republicat.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri