ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
In ce situatie, in cadrul unui contract de munca cu timp partial, concediul de odihna poate fi mai mic de 21 zile?
Cu stima,
Teodora Surcel

Adaugata in: Concedii
Teodora Surcel
 User  Teodora Surcel
a intrebat la 07 Ian. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului C Cosmina la 21 Iul. 2014
Zilele de CO se calculeaza proportional cu timpul lucrat din an (luni, zile). Calculul se face prin impartirea numarului de zile de CO din contract la numarul de luni din an iar rezultatul de inmulteste cu numarul de luni lucrate de salariat. Daca se angajeaza la 1 iulie atunci are dreptul a 21 /12 x 6 luni, adica 11 zile de CO cuvenite pentru perioada lucrata de la 1 iulie pana la finalul anului. Daca apar in aceste interval perioade de CFP sau CIC, sau chiar absente durata CO poate scade in raport cu acestea. Se poate acorda si fractionat, iar acolo unde numarul de zile CO cuvenite pe an este mai mic de 10 este logic ca nu se pot acorda 10 zile de CO consecutive.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Iun. 2014
In situatia angajatilor care se angajeaza la jumatatea anului si beneficiaza fix de 10 zile de concediu de odihna pana la final, cum se aplica art. 148 alin. 5? Trebuie obligatoriu acordat tot intreg (toate cele 10 zile), sau in acest caz se poate si fractionat? Sau ar mai fi situatia in care se angajeaza dupa jumatatea anului, si beneficiaza de mai putin de 10 zile de concediu de odihna. Zilele de concediu de odihna de care beneficiaza angajatii pe an sunt 21.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Ian. 2014
Concediul poate fi mai mic de 21 de zile, in primul rand in baza Codului muncii. Salariatul are dreptul la un CO de minim 20 de zile lucratoare pe durata unui an, acordat proportional cu timpul efectiv lucrat. Apoi, pentru un CIM cu perioada determinata mai mica de un an se va calcula CO proportional cu durata contractului si se va mentiona in contract numarul de zile rezultat in urma calculului. In concluzie, durata CO nu este influetata de norma de lucru ci de numarul de zile / luni lucrate de salariat sau de durata CIM.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :