ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

C Cosmina


 User  ClubLegislatiaMuncii.ro

C Cosmina
Profesie:
Firma:
Web:
Domenii de interes:


Activitate recenta in club a utilizatorului C Cosmina


0 intrebari



8 raspunsuri

C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Ioana Popa (03 Oct. 2014)
In cazul angajarii unui cetatean strain UE, nu este nevoie sa obtine un CNP, in baza caruia se face angajarea ca apoi sa se poata plati toate contributiile? Cum se face rost de CNP pt o persoana... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului adriana iancu (03 Oct. 2014)
Exista un formular tip pt aceasta adeverinta? Daca nu exista, ce anume trebuie introds in ea? Veniturile brute, nete, pe ultimele 6 luni, sau...? Multumesc.... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului adriana iancu (02 Oct. 2014)
Trebuie ca persoana sa fie incadrata in acest tip de salarizare sau tipul asta de salarizare poate fi acordat de angajator in functie de luna? Daca persoana trebuie sa fie incadrata, atunci trebuie... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Ioana Popa (03 Sep. 2014)
Dupa concediul de risc maternal, angajata intra in sarcina si lauzie iar apoi in crestere copil. Daca nu-i modificam salariul minim, asta ar insemna ca il modificam abia dupa ce revine din crestere... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Carmen Laza (21 Iul. 2014)
In REVISAL nici macar nu am art 50 lit b, pentru suspendare, si daca as vrea sa-l suspend cu varianta asta, asa cum spuneti ca trebuie facut. Deci sa inteleg ca HG 500/2011 nu prea se aplica? Si... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns la intrebarea In perioada concediului medical se poate mari salariul ? (18 Iul. 2014)
Conform HG 500/2011 art. 3, alin. (2), litera h). certificatele medicale nu constituie suspendare a CIM. Art. 50, litera b) spune insa ca da. Sau cel putin art. 50 din codul muncii se refera la... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Ioana Popa (12 Iun. 2014)
In situatia angajatilor care se angajeaza la jumatatea anului si beneficiaza fix de 10 zile de concediu de odihna pana la final, cum se aplica art. 148 alin. 5? Trebuie obligatoriu acordat tot intreg... mai mult
C Cosmina
 User C Cosmina
a raspuns userului Ioana Popa (19 Mai. 2014)
1. In aceeasi situatie sunt si eu. Am o suspendare din data de 24.04.2014 pana in data de 23.05.2014 (vineri). Deci reactivarea o operez luni (26.05.2014) in revisal. Dar cu ce data la data... mai mult


TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri