ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu odihna dupa preaviz?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am fost concediata in baza art. 65 - 67 din Legea nr. 53/2003 din Codul muncii republicat. Preavizul este de 20 de zile lucratoare, 10.04.2013 - 09.05.2013, si mai am dreptul la 5 zile de concediu de odihna. Angajatorul spune ca-mi va acorda zilele de concediu dupa terminarea preavizului, 10.05.2013 - 16.05.2013.
Este posibil sa mai figurez in concediu de odihna dupa terminarea preavizului?

Raluca Popa
 User  Raluca Popa
a intrebat la 25 Apr. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2013
Dupa expirarea perioadei de preaviz, contractul de munca va inceta conform legii. Ceea ce inseamna ca nu mai puteti intra in concediu de odihna in baza lui. Zilele ramase neefectuate vor trebui compensate conform legii, in niciun caz insa nu va poate trece in concediu de odihna cat timp nu mai exista raport de munca. Nu este corecta abordarea lui.

Cele cinci zile le puteti efectua in timpul preavizului daca intentia lui este de a nu le plati dupa incetare. Astfel dreptul se consuma in natura si nu se va considera ca nu a respectat legaea. In caz contrar, trebuie sa le plateasca la incetare.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns