ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediu odihna personal de conducere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am fost intrebata daca pentru personalul de conducere care nu are posibilitatea efectuarii concediului de odihna pentru anul in curs, exista vreo posibilitate de a fi platit, fara a se efectua propriu zis?
Am facut referire la art 144,2, apoi art.146,3,4 dar as dori un raspuns mai avizat. Va multumesc.


Adaugata in: Concedii
Nicoleta Laura
 User  Nicoleta Laura
a intrebat la 10 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Nicoleta Laura
 User Nicoleta Laura
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2011
Va multumesc frumos si imi sunteti de un real folos deoarece eu sunt pe la inceputuri in acest domeniu si trebuie sa fiu foarte atenta.
Multumiri si o zi buna
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Nov. 2011
Asa cum prevad articolele mentionate de dvs. angajatorul poate primi contravaloarea zilelor de concediului neefectuat numai in momentul in care raportul de munca inceteaza. In situatia in care salariatii, indiferent de functia detinuta in companie, nu isi efectueaza concediul de odihna intergral sau deloc intr-un an, angajatorul ii va acorda salariatului acele zile de concediul pana la finele anului urmator. Acordarea lor are caracter de obligativitate conform Codului Muncii.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns