ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu platit pentru studii


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua
am o colega aflata in prezent in concediu de odihna. termina masterul, si ar dori sa isi ia concediu de studii, platit. mentionez ca nu a mai avut niciodata acest tip de concediu. intrebarea este: se poate intrerupe concediul de odihna, si sa se continue cu concediul de studii? daca da, care este modalitatea prin care se face acest lucru? trebuie sa ii facem rechemare din concediul de odihna?
va multumesc anticipat

Mihaela Sandu
 User  Mihaela Sandu
a intrebat la 29 Mai. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Sandu
 User Mihaela Sandu
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Mai. 2013
va multumesc mult
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Mai. 2013
Nu poate intra in concediu pentru studii, platit, decat daca angajatorul este de acord sa il plateasca. Altfel, pentru ca sunt studii urmate la initiativa ei si pe cheltuiala ei, cu sau fara legatura cu munca prestata si pozitia detinuta in companie, concediul va fi unul fara plata. Concediul de odihna poate fi intrerupt la initiativa angajatorului din motive obiective numai, legate de activitata in unitate sau prin intrarea salariate intr-un concediu medical, caz in care cel de odihna s-ar suspenda. Poate solicita concediul pentru studii dupa ce il termina pe cel de odihna. Daca angajatorul nu a respectat prevederile legii referitoare la formarea profesionala a salariatului, atunci ea va putea intra in concediu platit de 10 zile sau 80 de ore pentru studii. Mai jos regasiti articolele din Codul muncii republicat referitoare la concediul de studii (formare profesionala) solicitat de salarait.

Art. 155 - Codul muncii republicat
(1) Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.
(2) Angajatorul poate respinge solicitarea salariatului numai daca absenta salariatului ar prejudicia grav desfasurarea activitatii.

Art. 156
(1) Cererea de concediu fara plata pentru formare profesionala trebuie sa fie inaintata angajatorului cu cel putin o luna inainte de efectuarea acestuia si trebuie sa precizeze data de incepere a stagiului de formare profesionala, domeniul si durata acestuia, precum si denumirea institutiei de formare profesionala.
(2) Efectuarea concediului fara plata pentru formare profesionala se poate realiza si fractionat in cursul unui an calendaristic, pentru sustinerea examenelor de absolvire a unor forme de invatamant sau pentru sustinerea examenelor de promovare in anul urmator in cadrul institutiilor de invatamant superior, cu respectarea conditiilor stabilite la alin. (1).

Art. 157
(1) In cazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege, salariatul are dreptul la un concediu pentru formare profesionala, platit de angajator, de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) indemnizatia de concediu va fi stabilita conform art. 150.
(3) Perioada in care salariatul beneficiaza de concediul platit prevazut la alin. (1) se stabileste de comun acord cu angajatorul. Cererea de concediu platit pentru formare profesionala va fi inaintata angajatorului in conditiile prevazute la art. 156 alin. (1).

Art. 158
Durata concediului pentru formare profesionala nu poate fi dedusa din durata concediului de odihna anual si este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns