ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediu pt crestere coil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara, as avea si eu o intrebare. Am lucrat timp de 4 ani la aceeas firma si pe 15 aprilie 2011 am incetat contractul de munca prin demisie, pe 27 aprilie 2011 mi s-a facut angajarea la noul loc de munca iar in mai 2012 voi naste, ma incaderz la concediu pt crestere copil si am dreptul la medical avand in vedere faptul ca, am o sarcina cu probleme?
Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Adaugata in: Concedii
Ionelia Draghici
 User  Ionelia Draghici
a intrebat la 24 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Dec. 2011
Da, aveti. Din datele oferite de dvs inteleg ca indepliniti stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru crestere copil, stagiul fiind de minim 12 luni venituri impozabile, anterioare nasterii copilului. Perioada cuprinsa intre 15 aprilie si 27 aprilie nu influenteaza acordarea indemnizatiei, dat fiind faptul ca legea prevede luarea in considerare a fractiunilor de luna lucrate, daca aceasta sunt de jumatate din timpul de lucru din luna respectiva.
Referitor la concediu medical, acesta se acorda in functie de baza de calcul stabilita conform OUG 158/2005.

ART. 10
1 Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
2 In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. 1, se constituie baza de calcul a indemnizatiilor, se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare sau perioade dintre cele prevazute la art. 8 alin. 1 lit. b si c, veniturile ce se iau in considerare sunt:
a cuantumul indemnizatiilor, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. 1 lit. c si alin. 2;
b salariul de baza minim brut pe tara, din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. 1 lit. b si alin. 3.
3 Prevederile alin. 1 se aplica si in cazul pensionarilor de invaliditate gradul III, al pensionarilor nevazatori, pe perioada in care se afla in situatiile prevazute la art. 1 alin. 1 lit. A si B si alin. 2 lit. c si d.
4 In cazul in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna, pentru situatiile prevazute la art. 9 si 31, baza de calcul a indemnizatiilor o constituie venitul lunar din prima luna de activitate pentru care s-a stabilit sa se plateasca contributia, cu respectarea prevederilor alin. 2.
5 Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate in zile calendaristice, se platesc zilele lucratoare.
6 La stabilirea numarului de zile ce urmeaza a fi platite se au in vedere prevederile legale cu privire la zilele de sarbatoare declarate nelucratoare, precum si cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevazute prin contractele colective de munca.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021