ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de crestere copil se considera vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, sunt mamica a doua fetite gemene pentru care sunt in concediu crestere copil pana pe data de 7 ian 2012, una dintre fetite are gr. lll handicap si ar trebui sa mai stau un an in concediu crestere copil. Problema este ca anterior nasterii am lucrat cu contract de munca pe perioada determinata, iar pentru acest fapt angajatorul nu doreste sa-mi dea decizie de prelungire a suspendarii, pe motiv ca nu mai are nici o treaba cu mine, in plus mi-a spus ca de pe data de 15 august 2010 mi-a dat decizie de incetare a contractului de munca pe motiv ca a expirat contractul de munca! Concediu crestere copil nu mai este considerat vechime in munca? Va multumesc din suflet!

Andreea Puruhniuc
 User  Andreea Puruhniuc
a intrebat la 27 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alexei Delimart
 Expert Alexei Delimart (avocat, SCPA Delimart si asociatii)
a raspuns la intrebare la 28 Dec. 2011
Potrivit art. 18 alin. 7 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
Daca ati avut contract de munca pe durata determinata contractul dvs. a incetat la momentul la care a expirat perioada pentru care a fost incheiat si ati fost preluata in plata de primarie.
Prin urmare trebuie sa va adresati primariei teritoriale pentru prelungirea concediului pentru cresterea copilului.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021