ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Urmare HG.370/2012, s-a primit o adresa semnata de director, ca el a hotarat ca toti angajatii sa-si ia o zi de Concediu de odihna pe data de 30.04.2012 obligatoriu pentru a nu mai recupera pe 05.05.2012. O parte din angajati nu au dat curs acestei solicitari, considerand ca este un abuz. Resursele umane refuza sa vizeze pontajul. Ce putem face pentru respectarea acestui drept?


Iulia Vintiloiu
 User  Iulia Vintiloiu
a intrebat la 03 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 03 Mai. 2012
In baza HG 370/2012 se putea stabili ziua de 30 aprilie ca zi libera si la nivelul institutiilor private, prin acord intre partenerii sociali.

Art. 4. - Dispozitiile prezentei hotarari pot fi aplicate si angajatilor din sectorul privat, in masura in care partenerii sociali stabilesc astfel.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 03 Mai. 2012
In speta de fata nu este vorba de recuperearea zilei libere, nici nu s-a pus aceasta problema, doamna a fost destul de explicita. Se pune problema unui concediu acordat fortat de catre angajator.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2012
Se practica si acest gen de recuperare a zilei de 30 aprilie 2012. HG produce efecte pentru institutiile bugetare nu si pentru unitatile private. De regula, prin contractele colective de munca pentru realizarea unor pun??i ??n ajunul s??rb??torilor - de comun acord -conducerea unit????ii ??mpreun?? cu sindicatele reprezentative poate hot??r?? lucrul ??n zilele de s??mb??t?? pentru acoperirea zilelor libere acordate, la locurile de munc?? care permit un astfel de program, munca respectiv?? nefiind considerat?? munc?? suplimentar?? sau prin acordarea unor zile de concediu de odihna
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2012
In opinia mea angajatorul nu a procedat corect. Ar fi trebui sa va consulte in acest sens, fie prin discutie cu sindicatul fie cu reprezentantii salariatilor. El nu va poate forta sa va luati concediu de odihna in acea zi, el se acorda intr-adevar printr-o programare prealabila insa nu fortat. Chiar daca veti figura cu concediu pentru data de 30 aprilie, aceasta nu poate fi zi neplatita, o zi de concediu se plateste cu cel putin salariul cuvenit in cazul in care v-ati fi aflat la locul de munca in acea zi. In plus, ar trebui sa fie o cerere intocmita de angajat si aprobata de angajator. Altfel, verbal, nu se poate acorda un concediu.


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :