ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt invatatoare si in lunile august, septembrie, octombrie si noiembrie 2011 am beneficiat de cele 126 zile pre si postnatal, din decembrie intrand in concediu crestere copil iar de la 1 mai revenind la catedra. La cate zile de concediu de odihna am dreptul, pentru anul scolar 2011-2012? Ordinul 5559 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihna al personalului didactic din invatamant mentioneaza ca Art. 11

1. Efectuarea concediului de odihna este intrerupta in urmatoarele situatii:

a) cadrul didactic se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca;

b) cadrul didactic se afla in concediu de maternitate;
Asadar, ar trebui sa mi se acorde zilele de CO aferente lunii august 2011 chiar daca am primit atunci pt ele indemnizatia? Pentru anul scolar 2011-2012 primesc zile de concediu doar pentru mai si iunie, luni integral lucrate, sau si pentru septembrie, octombrie si noiembrie? Va rog sa ma lamuriti, cei de la scoala nu o pot face si nici salariul nu mi-l pot calcula. Va multumesc.

Janina Ionica
 User  Janina Ionica
a intrebat la 30 Iun. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Iul. 2012
Zilele de concediu de odihna se acorda proportional cu activitatea efectiv lucrata, acest lucru il regasiti in cuprinsul ordinului. Ceea ce inseamna ca se va acorda concediu pentru perioada lucrata pana la intrarea in concediul de maternitate. Pentru anul 2012 aveti dreptul la concediu pentru perioada 1 mai - 31 decemnbrie. Pe perioada concediului crestere copil contractul de munca a fost suspendat, ceea ce inseamna ca perioada a fost una nelucrata si deci fara a avea dreptul la concediu de odihna in raport cu ea.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :