ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna in aceasta situatie mi-l poate programa angajatorul?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Ieri a venit administratorul la mine, mi-a dat sa semnez preavizul de 20 zile pe care nu l-am semnat nestiind ce inseamna art. 73 si sa-mi spuna ca de maine sunt in preaviz pana in 29 septembrie si ca o sa intru in concediu de odihna pe aceasta perioada. Nu am semnat preavizul nestiind ce inseamna art. 73 zicandu-i ca o sa-l semnez astazi, dupa ce ma documentez. Ce credeti ca a mai venit cu preavizul? NU! Nu mi-a zis nici un cuvant astazi. Ce sa fac sa ma duc vineri la lucru cand este tura mea? Mentionez ca lucrez intr-o saptamana 60 de ore in urmatoarea 24, de exemplu: luni de la ora 08 la 20; marti 08-20, miercuri liber, joi liber, vineri, sambata, duminica de la 08 la 20, urmatoarea saptamana program invers? Ce parere aveti si de acest aspect? Timpul de odihna este suficient?

Adaugata in: Concedii
Daniel Doble
 User  Daniel Doble
a intrebat la 05 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 07 Sep. 2012
Preavizul se acorda in baza art 75 din codul muncii republicat. La unitate se opereaza cu temeiuri neactualizate in baza legislatiei
Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).
Daca angajatorul a luat hotararea restructurarii postului dumneavoastra nu va ramane decat sa contestati decizia de incetare a raportului de munca in instanta, caz in care considerati ca sunteti nedreptatitt

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri