ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna obligatoriu


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara!In data de 1 august 2014 am incheiat un contract pe o perioda nedeterminata cu Spitalul de Urgente Moinesti, Bacau. Ieri am primit instiitare ca am dreptul la 10 zile de concediu pana pe 31 decembrie 2014 dar in acelasi timp ma obliga sa efetuez zilele de concediu.
Conform codului muncii sunt obligata sa efectuez cele 10 zile de concediu?
Imi pot fi reportate pe anul 2015?
Exista posibilitatea de a-mi fi platite?
Va multumesc anticipat!

Alexa Ana
 User  Alexa Ana
a intrebat la 05 Nov. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Alexa Ana la 07 Nov. 2014
Salariatii nu pot refuza efectuarea concediului de odihna.
Art. 149.(regula efectuării ?n natură a concediului programat)
Salariatul este obligat să efectueze ?n natură concediul de odihnă ?n perioada ?n care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci c?nd, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
Conform art.146, alin(3) din Codul muncii, daca salariatii nu si-au efectuat intr-un an concediul de odihna la care aveau dreptul, angajatorul are obligatia acordarii acestuia in anul urmator
Art. 146.(efectuarea şi compensarea concediului de odihnă)
(1) Concediul de odihnă se efectuează ?n fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului ?n anul următor este permisă numai ?n cazurile expres prevăzute de lege sau ?n cazurile prevăzute ?n contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu, p?nă la sf?rşitul anului următor, tuturor salariaţilor care ?ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
(4) Compensarea ?n bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai ?n cazul ?ncetării contractului individual de muncă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alexa Ana
 User Alexa Ana
a raspuns userului adriana iancu la 06 Nov. 2014
Ce se intampla daca nu efectuez zilele de concediu pana pe 31 decembrie 2014?Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2014
Art. 146 Codul muncii republicat
(1) Concediul de odihnă se efectuează ?n fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) , efectuarea concediului ?n anul următor este permisă numai ?n cazurile expres prevăzute de lege sau ?n cazurile prevăzute ?n contractul colectiv de muncă aplicabil.
Compensarea in bani a zilelor de concediu de odihna neefectuate este posibila numai la incetarea contractului individual de munca.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :