ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de odihna pe anul 2014 raportat la salariul minim pe economie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
La concediul de odihna se ia in calcul salariul brut?
Daca sunt programat la concediu de la 1 la 29 iulie 2014 cum se va calcula indemnizatia?
Mentionez ca sunt angajat cu salariul minim pe economie.

Multumesc anticipat.

Adaugata in: Concedii
Flo Flo
 User  Flo Flo
a intrebat la 30 Mai. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Iun. 2014
Veniturile din cele 3 luni sunt cele inscrise in contractul de munca, nu altele. Modalitatea de calcul este definita la art. 150 din Codul muncii republicat.

Art. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florin Cioca
 User Florin Cioca
a raspuns la intrebare la 01 Iun. 2014
se ia in calcul salariul de incadrare brut si sporurile cu caracter permanent (brut) aferente ultimelor 3 luni. Se va calcula o indemnizatie de CO, tot in cuantum brut, care va fi diminuata cu impozitul pe salariu si contributiile sociale.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :