Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Doresc sa va intreb daca concediul de sarcina si lauzie diminueaza concediul de odihna.
Am intrat in concediu pe data de 10.02 pana pe 16.06., pe data de 17.06 m-am intors la birou. Eu pot sa efectuez cele 21 de zile de concediu.

O zi buna!

Tudorache Alina
 User  Tudorache Alina
a intrebat la 26 Aug. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Tudorache Alina la 26 Aug. 2014
Pentru perioada iunie - decembrie nu aveti dreptul la 21 de zile de CO, acestea va sunt cuvenite pentru un an calendaristic cf. contractului daca asa apare in el. Adica pentru perioada ianuarie - decembrie inclusiv. Pentru 7 luni aveti dreptul la 21 /12 * 7, adica 12 zile de CO
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Tudorache Alina
 User Tudorache Alina
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Aug. 2014
Din iunie pana la sf anului eu pot beneficia de 21 de zile de concediu.
Va multumesc pt raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Aug. 2014
Concediul pentru sarcina si lauzie, la fel ca orice alt concediu medical, nu va afecta durata CO cuvenita asa cum apare prevazut in legislatia europeana aplicabila - Directiva 2003/88/CE, art. 7 explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitite.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu G Stancu Marius Ion Gratiela Petrescu adriana iancu violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaCum si unde pot contesta o decizie de pensionare?De ce documente am nevoie la contestatie?Este corect ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 3 raspunsuri
buna ziuain ce an pot iesi la pensie daca am lucrat astfel; 1983-2020 ( din care 4 ani de facultate necotizati ) si 13...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 1 raspuns
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 15 raspunsuri
Buna dimineata , sotul meu a depus dosarul pentru pensie anticipata in 19 decembrie 2019, a primit raspuns pe 24...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Apr. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in data de 06.09.1967, angajat in data de 30.09.1985 pana la ora actuala.in aceasta perioada am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Apr. 2020 1 raspuns
buna ziua,daca s a depasitani de cotizatie cu 5 anise scade din vechime ani ex. trebuiau cotizati 35 si s a cotizat 40[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Apr. 2020 1 raspuns