Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul pre si postnatal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La data de 01.03.2010 am intrat in concediu prenatal si am nascut pe 04.03.2010, iar in data de 04.07.2010 mi s-a suspendat contractul de munca, la cate zile de concediu de odihna am dreptul avand in vedere ca nu am luat nici o zi de concediu de odihna in 2010 ? In CIM am dreptul la 20 de zile de concediu. Vreau sa stiu daca pot cere plata acelor zile de concediu neefectuate in 2010?

Roxana Georgescu
 User  Roxana Georgescu
a intrebat la 15 Nov. 2012
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Nov. 2012
Pentyru anul 2010 aveti dreptul la concediul corespunzator perioadei pana la intrarea in concediu crestere copil.

Concediul ramas neefectuat il puteti efectua dupa revenirea la locul de munca. Concediul de odihna neefectuat poate fi compensat in bani numai dupa incetarea raportului de munca.

Art. 146 - Codul muncii republicat
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Am reintrodus datele mele personale pe site-ul lapensie.com si mie mi-au dat alte rezultate. Avand in vedere ca au...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2020 3 raspunsuri