ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca. Concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


am o salariata care are contract de munca incepand din aprilie 2012 si o sa nasca in februarie 2012.problema este ca nu o sa aiba un an de zile lucrat cand o sa nasca.este vb de 2 luni?se poate face ceva ca sa poata lua cei 600 lei pt crestere copil?de exp. un contract de asigurare cu casa de sanatate, retroactiv pt cele 2 luni?cu casa de pensii?
multumesc!

Adaugata in: Concedii
Mihaela Tanasa
 User  Mihaela Tanasa
a intrebat la 13 Iul. 2012
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Iul. 2012
Indemnizatia pentru crestere copil nu are legatura cu plata contributiilor sociale, ci cu impozitul pe venit. Daca anterior lunii aprilie a lucrat atunci se pot cumula perioadele, daca sunt consecutive. De asemenea, se iau in considerare perioade asimilate cf. art. 2 din OUG 111/2010, in masura in care salariata dvs s-a aflat in una dintre ele.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart G Stancu adriana iancu Marius Ion Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2023