Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cum pot beneficia de indemnizatie crestere copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua!momentan nu lucrez niciunde.pe viitor doresc sa mai fac un copil si voiam sa stiu daca imi pot face un dosar de cotizatie pt a beneficia de crestere copil sau trebuie sa imi bag cartea de munca la un angajator?

Adaugata in: Concedii Crestere copil
Simona C
 User  Simona C
a intrebat la 16 Apr. 2015
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Apr. 2015
Cartile de munca nu mai exista din ianuarie 2011, asta ca un prim detaliu.

Apoi, ca sa puteti beneficia de concediul si indemnizatia pentru crestere copil este necesar sa realizati venituri in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului sau va aflati in una din situatiile prevazute de OUG 111/2010 la art. 2 (5) si (6) pentru a putea obtine aceste drepturi.

Daca sunteti deja in crestere copil iar a doua nastere va avea loc pe parcusul lui atunci puteti intra in CIC pentru al doilea copil imediat dupa finalizarea celui de acum.

Vedeti aici ce cuprinde articolul amintit si care sunt conditiile de acordare. http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Mai multe informatii puteti obtine si de pe siteul DGASPC - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua.Am fost angajata la trei angajatori diferiti .Pentru adeverinta de vechime in munca necesara dosarului de...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iul. 2020 1 raspuns
Bun─? ziua, s─? ??n??eleg c─? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc─??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns