ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se procedeaza in cazul art.51(1) lit b?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In cazul in care o salariata imi aduce un concediu medical cu codul 09 (ingrijire copil bolnav in varsta de pana la 7 ani), potrivit art.51(1) lit b din codul muncii societatea este obligata sa ii suspende contractul pe perioada concediului medical?

Va multumesc frumos!

Adaugata in: Concedii
Roxana Stanciu
 User  Roxana Stanciu
a intrebat la 16 Oct. 2014
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Roxana Stanciu
 User Roxana Stanciu
a raspuns la intrebare la 23 Oct. 2014
Am inteles, dar totusi am vazut ca in REVISAL art.51(1) lit b constituie motiv de suspendare a CIM si as fi vrut sa stiu in ce cazuri s-ar putea suspenda CIM in baza acestui articol ( cu intocmirea deciziilor pe o anumita perioada)?


Va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 17 Oct. 2014
Conform art. 50, lit. b) din Codul muncii, republicat, CIM se suspenda de drept in situatia concediului pentru incapacitate temporara de munca. In conformitate cu art. 3 alin. (2) lit. h) din HG 500/2011 suspendarea CIM pentru concediu medical nu se inregistreaza in Revisal. Decizii se intocmesc pentru suspendarile care au la baza initiativa uneia dintre parti, nu la cele de drept.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns