Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

depre concediu de crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


buna ziua,
as vrea sa stiu ce acte trebuie sa imi aduca o angajata care este insarcinata in 3 luni?eu ca si angajator trebuie sa anunt pe cineva de aceasta situatie ?


Adaugata in: Concedii Crestere copil
Mariana Tudor
 User  Mariana Tudor
a intrebat la 15 Mai. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

9 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Tudor
 User Mariana Tudor
a raspuns la intrebare la 19 Iun. 2014
dupa ce am depus la itm adresa si angajata a fost la medicina muncii , mai trebuie sa facem ceva ca angajator pana la primirea concediul medical?
ce acte ar trebui sa primim noi de la angajata in momentul intrari in crestere coopil?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mariana tudor la 16 Mai. 2014
Nu se depune si raportul la cei de la ITM, acel raport il pastrati la dosarul salaritei iar un exemplar i-l dati ei. Cu raportul va merge la medicul de familie de unde i se va acorda sau nu concediul pentru risc maternal, in functie de recomandarea facuta de medicul de medicina muncii.

Referitor la situatia unei studente insarcinate, daca doreste sa beneficieze de indemnizatiei nu se intrerup studiile, altfel pierde acest drept. Dosarul pentru indemnizatie il depune la Primaria de care apartine dar conditia este a isi continue studiile in acest timp.
In art. 2 al OUG 111/2010 regasiti conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei crestere copil - http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html

Gasiti toate detaliile si pe site-ul DGASPC - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Tudor
 User Mariana Tudor
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Mai. 2014
Am fost la itm cu adeverinat medicala a angajatei si am intrebat daca trebuia depus si raportul de la medicina muncii, doamna de la registratura nu a stiut sa mi spuna . Pana la utma trebuia depus si acel document acolo?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Tudor
 User Mariana Tudor
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Mai. 2014
doamna, ma scuzati si mai am o intrebare la dumnavoastra, daca o studenta este insarcinata ea trebuie sa anunte la facultatea, sau care sunt demersurile?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mariana tudor la 16 Mai. 2014
Dupa cum vedeti, legea este destul de explicita in acest sens, obligatia anuntarii medicului de medicina muncii este a angajatorului, in caz contrar salariata poate face plagere si veti fi sanctionati pentru incalcarea legii. Raportul se intocmeste de angajator cu medicul de medicina muncii, cei doi fac o evaluare a conditiilor de lucru si a riscurilor posibile la care ar fi expusa. Nu are ce sa isi faca salariata in particular la medic pentru ca nu este vorba de un control medical efectuat salariatului. Incercati sa respectati legea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Tudor
 User Mariana Tudor
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Mai. 2014
Doamna , din pacate societatea unde lucrez eu este in faliment si nu au mai facut medicina muncii decat la angajare are ceva daca slariate se duce sa isi faca particular ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului mariana tudor la 15 Mai. 2014
Din pacate trebuie sa il anuntati si riscati amenda pentru ca nu ati respectat termenul de transmitere. Da, faceti o adresa scrisa catre ITM.

Art. 7 - OUG 96/2003
(1) ?n termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunţat ?n scris de către o salariată că se află ?n una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)?e), acesta are obligaţia să ?nştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază ?şi desfăşoară activitatea.

Art. 27
(1) ?ncălcarea următoarelor dispoziţii constituie contravenţie şi se sancţionează astfel:
a) ?ncălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 4, 5, 6, art. 7 alin. (1), art. 8, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 17, 18 şi art. 26 alin. (1), cu amendă de la 2500 lei la 5000 lei;

Puteti folosi urmatorul model:

Antet

Catre,

Inspectia Muncii

Inspectoratul Teritorial de Munca__________________________

Prin prezenta va facem cunoscut ca S.C. _________________ S.A./S.R.L. are o salariata gravida, care a informat societatea asupra starii ei, in conformitate cu prevederile art.7 al.1 din O.U.G. nr. 96/14.10.2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata prin Legea nr.25/05.03.2004:

Numele salariatei : ___________________________________

Functia: ___________________________________________

Punctul de lucru unde isi desfasoara activitatea:_________________________

Contract de munca nr. ________________

Administrator,

______________________
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Tudor
 User Mariana Tudor
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Mai. 2014
Daca au trecut 15 zile este tarziu sa anunte ITM, trebuie anuntat printr o adresa scrisa?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Mai. 2014
Salariata ar trebui sa va informeze in scris, printr-o cerere, referitor la starea ei fiziologic, iar cererea sa fie insotita de dovada medicala atunci cand o primit. In 10 zile de la data primirii cererii ar trebui sa anuntati ITM si medicul de medicina muncii cu referire la starea. Aveti in vedere prevederile OUG 96/2003 in care apar aceste lucruri, impreuna cu obligatiile ce ii revin angajatorului care a fost anutat corect privind sarcina.

Impreuna cu medicul de medicina muncii trebuie sa intocmiti un raport in urma evaluarii riscurilor pe care le poate prezenta postul ei, iar daca va fi nevoie medicul poate recomanda acordarea concediului de risc maternal. Mai ales acolo unde exista riscuri ce pot afecta sanatatea salariatei sau a copilului si angajatourl nu poate schimba conditiile de lucru.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua.Am fost angajata la trei angajatori diferiti .Pentru adeverinta de vechime in munca necesara dosarului de...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iul. 2020 1 raspuns
Bun? ziua, s? ??n??eleg c? la 56 ani ??i 9 luni ma pot pensiona cu reducerea de la grupele de munc??[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Aug. 2020 1 raspuns