ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Despre concediul de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care un angajat pe perioada nedeterminata a fost in concediu medical un an intreg mai are dreptul la concediu de odihna? Concediu medical se considera vechime in munca?

Adaugata in: Concedii
Katalin Ciuca
 User  Katalin Ciuca
a intrebat la 30 Apr. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Mai. 2013
Fiind in concediu medical o perioada mare de timp pe perioada suspendarii CIM angajatorul poate incadra o al;ta persoana pe perioada determinata.Bineinteles ca de dreptul de concediu de odihna beneficiaza persoana care a prestat munca.Angajatorul nu va plati concediul de odihna pentru persoana cu contractul suspendat si in acelasi timp sa plateasca si salatiatul care presteaza munca.Acest rationament trebuie avut in vedere la acordarea dretului de concediu de odihna.
Codul muncii trebuie respectat asa cum v-a dat raspunsul doamna Costache G.
In concluzie, drepturile salariatilor se acorda potrivit codului muncii pentru a se evita confuziile de orice fel.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Apr. 2013
Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpreteaza dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88 prin care este prevazut ca durata concediului medical nu mai influenteaza durata concediului de odihna anual. Art. 145 (2) din Codul muncii republicat nu respecta legea europeana. Totodata, Constitutia Romaniei prevede ca odata cu integrarea tarii in spatiul comunitare legile comunitare au prioritate in fata oricarei prevederi nationale. Ca atare, salariatul care a beneficiat de concediu medical intr-un are dreptul la conceidul de odihna aferent anului. Numai daca intervin concedii fara plata, concedii crestere copil sau alte suspendari prin decizie care pot duce la intreruperea activitatii, se poate pune problema scaderii duratei CO cuvenit in anul respectiv.

Aici http://legislatiamuncii.manager.ro/a/8791/durata-concediului-de-odihna-influenta-concediului-medical.html puteti vedea ce prevede acea hotarare emisa de CE in baza careia concediul medical NU mai influenteaza durata concediului de odihna anual cuvenit salariatului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 30 Apr. 2013
Durata minima a concediului de odihna este 20 de zile lucratoare si nu 21, atentie ce prevede Codul muncii republicat.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 30 Apr. 2013
Art. 145
1 Durata minima a concediului de odihna anual este de 21 de zile lucratoare.
2 Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
alexei delimart George Andreescu Marius Ion adriana iancu Viviana Serni Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 6 raspunsuri
se calculeaza pensia dupa salariul brut realizat in fiecare luna ,am lucrat la foc continuu si salariul era diferit de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 1 raspuns
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti, daca mama mea, pensionara cu pensia minima de 800 lei, poate beneficia de pensie de...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Oct. 2021 7 raspunsuri
Pot intocmi dosarul de pensionare pentru o salariata care indeplineste conditiile standard in luna ianuarie 2022 in baza...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2021 1 raspuns