Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

diminuarea concediului de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Unui salariat i-a fost diminuat concediu de odihna pentru ca in ultimul an a avut zile de concediu medical. Este legal acest lucru? Imi puteti spune in baza carei legi este sau nu legala decizia?

Adaugata in: Concedii
Cornelia Plesa
 User  Cornelia Plesa
a intrebat la 28 Feb. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Mar. 2014
Nu prea este. Conform Directivei CE 88/2003, art. 7, explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitie, durata CO nu este diminuata de zilele de concediu medical de care salaraitul a beneficiat in timpul anului. Se considera ca din pricina unui motiv independent de el si neimputabil salariatului, acesta nu isi poate exercita un drept ce ii este recunoscut prin lege. Iar Constitutia Romaniei prevede ca odata cu integrarea tarii in spatiul comunitar legile comunitare au intaietate in fata celor nationale. Ca atare art. 145 din Codul muncii republicat conform caruia CO se acorda in functie de timpul efectiv lucrat incalca prevederile europene, la fel si aplicarea lui.

Angajatul poate depune o actiune in instanta de judecata si va avea castig de cauza, in baza Directivei de care am amintit.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu adriana iancu Radu Anton George Andreescu Viviana Serni Ioana Popa
TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns