ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

efectuare concediu de odihna la revenire din concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Potrivit dispozițiilor art. 146 alin. (1) și (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare dispun că:
? (1) Concediul de odihnă se efectuează n fiecare an.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului n anul următor este permisă numai n cazurile expres prevăzute de lege sau n cazurile prevăzute n contractul colectiv de muncă aplicabil.?
Va rugam sa ne precizati daca in cazul unei salariate care intra la data de 01.12.2014 in concediu de cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, si care nu si-a efectuat concediul de odihna aferent anului 2014, aplicand prevederile art. 49, alin 6) respectiv "n cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu ncheierea, modificarea, executarea sau ncetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor n care contractul individual de muncă ncetează de drept", i se pot acorda salariatei zilele de CO restante pe anul 2014 la data reluarii activitatii.(01.09.2016).

Adrian Constantinescu
 User  Adrian Constantinescu
a intrebat la 18 Nov. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Nov. 2014
Zilele de concediu de odihna neefectuat pentru anul in care salariata aintrat in concediu de crestere copil se efectueaza la intoarcere.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :