Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este normal sa nu se acorde CO in anul revenirii in activitate din CCC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: la reinceperea activitatii dupa incheierea concediului de crestere a copilului (CCC) mi se refuza acordarea concediului de odihna pentru anul in curs (2014).
Detalii:
- in perioada 21.11.2011-25.03.2012 am fost Ón concediu de maternitate (am nascut pe data de 24.01.2012).
- Ón perioada 26.03.2012 ? 24.01.2014 am fost in CCC.
- incepand cu 25.01.2014 am reinceput activitatea.
- in anul 2011 am efectuat 22 zile de concediu de odihna (CO) din totalul de 38 la care aveam dreptul, iar Ón anii 2012 si 2013 nu am beneficiat de zile de CO;
Referitor la CO, mi s-a precizat că in 2014 am dreptul doar la numărul de zile de CO ramase neefectuate in anul 2011 (16 zile), deoarece pentru anii 2011 si 2014 am dreptul la un singur concediu de odihna!
Acest lucru ar rezulta din aplicarea art. 3 din HG 442/1992, in felul urmator: deoarece incapacitatea temporară de muncă a Ónceput la 21.11.2011 şi a continuat fara intrerupere cu CCC pana la 24.01.2014, se acorda un singur concediu de odihna in 2014, in masura in care nu a fost acordat in 2011.
Consider ca aceasta interpretare este gresită si abuzivă, deoarece ma aflu in situatia ca pentru doi ani lucrati aproape integral (2011 si 2014) sa beneficiez de un singur concediu de odihnă, situaţie in contradictie cu regula proportionalitatii din prevederile Codului muncii, art.145(alin.2) şi art.144 (alin.2). Cu atat mai mult cu cat aceeasi hotarare HG 442/1992 este aplicată in mod diferit in alte ministere, fără a defavoriza pe angajat.
Va rog sa imi spuneti care imi sunt drepturile privind concediul de odihna, in situatia data, si cu ce argumente (legislative) as putea sa le sustin pentru a le obtine.


Aida Toma
 User  Aida Toma
a intrebat la 14 Mar. 2014
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2014
Nu ar strica sa precizati si in ce domeniul lucrati si pe ce tip de functie, cu ce tip de contract ca sa vedem care sunt toate actele normative aplicabile.

HG amintata de dvs se adreseaza ofiterilor, maistrilor militari si subofiterilor ?n activitate din fortele armate, privind concediul de odihna acordat acestora. Este normal sa nu se aplica in toate ministere sau domeniile cat timo vizeaza doar o anumita categorie de personal.

Pot sa va spun insa ca potrivit Directivei CE 88/2003 concediul medical nu influenteaza durata concediului de odihna al salariatului, cf. art. 7 din acest act normativ. Codul muncii nu respecta, prin art. 145, legislatai europeana, desi Constitutia Romaniei prevede ca legile tarii se vor adapta conform celor europene iar acestea din urma au intaietate in fata celor nationale, mai ales in sitautia in care contin drepturi mai favorabile.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaIn curand implinesc varsta de pensionare (barbat, 15.07.1955, 65 ani) si vreau sa stiu daca din momentul in...[citeste mai mult]
Publicat la data 31 Mai. 2020 1 raspuns
buna seara,adeverintele de vechime in munca necesare intocmirii dosarului de pensie se pot obtine de Casa de Pensii sau...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Iun. 2020 1 raspuns