ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

In ce conditii pot fi concediata dat fiind faptul ca sunt insarcinata?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Tocmai mi-am anuntat angajatorul ca sunt insarcinata. I-am oferit si o dovada de la medicul care ma tine sub observatie, cat si o declaratie pe proprie raspundere.
La sfarsitul zilei m-a anuntat ca 3 luni ma mai poate sustine dar dupa aceste 3 luni ar fi indicat sa-mi iau medical ca altfel ingheata firma.
Profilul companiei este acela de consultanta ( culmea in resurse umane) eu fiind singura angajat cu CIM, restul angajatilor sunt prin contract PFA sau colaborare.
Ce pot face in aceasta situatie? Imi poate acorda concediu de risc maternal?

Sorana Gheorghe
 User  Sorana Gheorghe
a intrebat la 25 Mar. 2015
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Mar. 2015
Conform Codului muncii [art. 60 alin. (1) lit. c)], concedierea salariatelor gravide este interzisa. Este admisa doar o exceptie: "in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare si a falimentului sau a dizolvarii angajatorului" [art. 60 alin. (2)]. Aceeasi dispozitie esteprevazuta si de Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de sanse si de tratament intre femei si barbati [art. 10 alin. (6) si (7)].

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :