Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca persoanele care traiesc in concubinaj pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului?
Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Alina Marcu
 User  Alina Marcu
a intrebat la 02 Apr. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alina Marcu
 User Alina Marcu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Apr. 2013
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2013
Sigur ca da. Indemnizatia crestere copil nu este influentata de starea civila sa parintilor. Oricare dintre parintii legitimi poate beneficia de acest drept, casatoriti sau nu. Cat timp indeplinesc conditia celor 12 luni anterioare nasterii, timp in care sa fi realizat venituri impozabile sau sa se fi aflat in una din situatiile pe care legea le ia in considerare ca perioade asimilate pentru stabilirea celor 12 luni si acordarea indemnizatiei (art. 2 - OUG 111/2010 - il regasiti aici: http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html )

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziuaCum si unde pot contesta o decizie de pensionare?De ce documente am nevoie la contestatie?Este corect ca...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 3 raspunsuri
buna ziuain ce an pot iesi la pensie daca am lucrat astfel; 1983-2020 ( din care 4 ani de facultate necotizati ) si 13...[citeste mai mult]
Publicat la data 02 Apr. 2020 1 raspuns
Decizia de pensionare care a fost contestata poate sa fie mai putin ca cel initial?Multumesc anticipat pentru raspuns[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Apr. 2020 15 raspunsuri
Buna dimineata , sotul meu a depus dosarul pentru pensie anticipata in 19 decembrie 2019, a primit raspuns pe 24...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Apr. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Sunt nascut in data de 06.09.1967, angajat in data de 30.09.1985 pana la ora actuala.in aceasta perioada am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Apr. 2020 1 raspuns
buna ziua,daca s a depasitani de cotizatie cu 5 anise scade din vechime ani ex. trebuiau cotizati 35 si s a cotizat 40[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Apr. 2020 1 raspuns