ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

indemnizatie crestere copil.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua o intrebare am si EU:momentan sunt la cursurile postlicealei iar in aceasta vara imi voi da licenta daca Raman gravida acum si intru si in somaj dupa terminates scolii primesc indemnizatia acum cu noua lege???si daca da cam cat AR fi aceasta???multumesc anticipat

Adaugata in: Concedii
Roxana Marinescu
 User  Roxana Marinescu
a intrebat la 20 Apr. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2016
OUG 111/2010
Articolul 2 (1) Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
Art. 5 din Normele de alicare a OUG 111/2010 stabileste: (1) In aplicarea art. 2 alin. (5) lit. m), o)-s) din ordonanta de urgenta, cursurile preuniversitare, universitare, postuniversitare la nivelul studiilor universitare de masterat pot fi frecventate atat la unitati de invatamant de stat, cat si particulare, autorizate sau acreditate, in conditiile legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei si Cercetarii Știintifice.
(2) In vederea includerii in calculul celor 12 luni a situatiilor prevazute la art. 2 alin. (5) lit. m), o)-s) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii: m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar, inclusiv in cadrul programului "A doua sansa", sau, dupa caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta ori de master, precum si ale invatamantului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;
Asadar, cele 12 luni pot fi constituite integral din perioadele in care ati frecventat fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar cat si din perioada in care ati beneficiat de indemnizatia de somaj.
Indemnizatia nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni alexei delimart Gratiela Petrescu George Andreescu violeta Georgescu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns