ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie de crestere copil de la ambele locuri de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca sunt gravida si am mai multe contracte de munca, beneficiez de indemnizatia pentru concediu de nastere de la fiecare loc de munca?

Saedna Dumitrescu
 User  Saedna Dumitrescu
a intrebat la 24 Aug. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radu Anton
 Consultant Radu Anton
a raspuns la intrebare la 24 Aug. 2011
La stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru crestere copil se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. 5 si 6 din ordonanta de urgenta.

Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 75% asupra bazei de calcul. Daca cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se compun din perioadele asimilate, fara venituri aferente acestora, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este de 600 lei. Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.

Daca din calculul indemnizatiei pentru crestere copil rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei art. 21 din Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010.


Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :