Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Indemnizatie de cresterea copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Daca urmeaza sa nasc in perioada craciunului (25.12.2012-28.12.2012) ce luni se iau in consideratie pentru indemnizatia de crestere a copilului :
- ianuarie - decembrie (desi decembrie nu este integral)
- sa zicem ca nasc pe 27.12.2012, se iau atunci 27.12.2012-27.12.2012 ?

Multumesc!

Adaugata in: Concedii Sarcina
Catalina Ivancencu
 User  Catalina Ivancencu
a intrebat la 14 Nov. 2012
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2012
Se ia in considerare pentru calculul indemnizatiei crestere copil inclusiv luna in care nasteti, adica luna decembrie, chiar daca aceasta nu este integrala. Se va lua in considerare luna decembrie integral.

Art. 3 - OUG 111/2010
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau ?n calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat ?n toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

Cu alte cuvinte, indemnizatia se va calcula in baza veniturilor realizate in lunile ianuarie - decembrie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2012
Da, 12 luni anterioare nasterii copilului

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2019
Buna ziua!Am un salariat caruia i-am dat notificarea din partea angajatorului cu incetarea cim in perioada de proba, in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 2 raspunsuri
Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti daca stagiul militar si o perioada lucrata dar pentru carecontributiile salariale...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Mai. 2019 1 raspuns
Buna ziua,Sunt angajata in domeniul privat cu norma intreaga, la o firma dintr-un domeniu diferit de cel al...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Mai. 2019 1 raspuns
mama mea pensionaraPascu Ioana din Patarlagele Buzau a lucrat in zootehnie zi de zi( fara zile de concediu)peste 22 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Mai. 2019 2 raspunsuri
Un pensionar din ??nvÄ???Ä?m??nt care a iesit la pensie ??i nu ??i-a depus la timp toate documentele ( mÄ? refer la...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns
In carnetul de munca mi s-a specificatmajorarea de salariu ,perioada,am si semnatura si parafa celui care a completat in...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Mai. 2019 1 raspuns