ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

intoarcere anticipata din concediu de crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am fost in concediu de crestere copil incepand cu 01.01.2011. In data de 27 mai 2011 am facut o cerere de reincadrare la locul de munca anticipat simultan cu demisia cu art 55 lit b.
Veniturile actuale sunt dintr-un cabinet unde nu sunt angajata - bazat pe o profesie liberala.
Am platit la casa de asigurari, contributia pentru acest an, incepand din 27.05.2011; la pensii insa nu.

In aceasta luna am remarcat ca primesc in continuare indemnizatia de crestere copil am primit pe iunie si iulie.

Intrebare:

Ar fi trebuit sa anunt intoarcerea mea anticipata, respectiv incetarea platii ccc ? Si daca da, unde ? Sau este anunta insa pentru ca nu sunt angajata nicaieri, primesc in continuare aceste drepturi?
Daca nu sunt indreptatita pentru plata acestor drepturi, banuiesc ca ar trebui sa le inapoiez ? Sub ce forma? Exista penalizari? Amenzi ? Cand ar trebui inapoiate?




Pi Elena
 User  Pi Elena
a intrebat la 21 Aug. 2011
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Aug. 2011

??n cazul in care venitul realizat de dumneavoastra este unul impozabil, conform art. 19 din OUG 111/2010 atunci ar trebui s?? merge??i la primarie ??i s?? declara??i ??n scris aceste midific??ri.

ART. 19
1 Beneficiarul drepturilor prev??zute de prezenta ordonan???? de urgen???? este obligat s?? comunice ??n scris prim??riei orice modificare intervenit?? ??n situa??ia sa, de natur?? s?? determine ??ncetarea sau suspendarea pl????ii drepturilor, ??n termen de 15 zile lucr??toare de la apari??ia acesteia.
2 Comunicarea prev??zut?? la alin. 1 se transmite de c??tre prim??rie agen??iei teritoriale ??n termen de 5 zile lucr??toare de la data ??nregistr??rii.

??n privin??a condi??iilor ce pot sta la baza ??ncet??rii primirii indemniza??iei pentru cre??tere copil, iata ce prevede OUG 111/2010

ART. 16
1 Plata indemniza??iilor prev??zute la art. 2 alin. 1, respectiv la art. 5 alin. 1 ??i art. 9 alin. 5 ??i 6 ??nceteaz?? cu ziua urm??toare celei ??n care:
a copilul a ??mplinit v??rsta de un an sau, dup?? caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, ??n cazul copilului cu handicap;
b a avut loc decesul copilului.
2 Plata indemniza??iei prev??zute la art. 2 alin. 1, respectiv la art. 5 alin. 1 ??i art. 9 alin. 5 ??i 6 se suspend?? ??ncep??nd cu luna urm??toare celei ??n care:
a beneficiarul este dec??zut din drepturile p??rinte??ti;
b beneficiarul este ??ndep??rtat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
c beneficiarul nu mai ??ndepline??te condi??iile prev??zute de lege ??n vederea ??ncredin????rii copilului spre adop??ie;
d beneficiarul nu mai ??ndepline??te condi??iile prev??zute de lege ??n vederea men??inerii m??surii de plasament;
e beneficiarul execut?? o pedeaps?? privativ?? de libertate sau se afl?? ??n arest preventiv pe o perioad?? mai mare de 30 de zile;
f copilul este abandonat ori este internat ??ntr-o institu??ie de ocrotire public?? sau privat??;
g beneficiarul a decedat;
h ??n situa??ia ??n care beneficiarul nu mai ??ndepline??te condi??iile prev??zute la art. 12;
i beneficiarul realizeaz?? venituri supuse impozitului ??i copilul nu a ??mplinit v??rsta de un an, respectiv 3 ani ??n cazul copilului cu handicap;
j se constat?? c?? timp de 3 luni consecutive se ??nregistreaz?? mandate po??tale returnate.
3 Plata indemniza??iei pentru cre??terea copilului nu se suspend?? ??n situa??ia ??n care beneficiarii acestei indemniza??ii primesc diverse sume ??n baza legii, contractului colectiv de munc?? sau a contractului individual de munc??, acordate ??n perioada concediului pentru cre??terea copilului, altele dec??t cele rezultate din desf????urarea efectiv?? a unei activit????i ??n perioada de concediu.


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 6 raspunsuri