ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Intrare CIC - tata fara venituri


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Am un copil nascut in iulie 2012. Am optat pt CIC pana la implinirea varstei de 1 an a copilului. Conform noii legi, sotul meu ar trebui sa intre si el in CIC de o luna pana la implinirea varstei de 1 an a copilului.

Daca tatal nu a realizat venituri in ultimele 12 luni este eligibil pt. a intra in CIC?

Daca DA, cum vom fi platiti in luna in care tatal ar trebui sa fie in CIC?
Daca NU, ce se intampla cu luna respectiva, poate ramane mama in continuare in CIC?

Multumesc frumos.

Adaugata in: Concedii
Cristina I
 User  Cristina I
a intrebat la 29 Aug. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului la 29 Aug. 2012
Legea nu prevede cu cat timp sa reveniti inainte de implinirea varstei, ci doar faptul ca revenirea trebuie sa aiba loc anterior implinirii varstei de 1 an de catre copil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina I
 User Cristina I
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Aug. 2012
Multumesc frumos pt. raspuns.

As mai avea o intrebare: pt. a incasa stimulentul de insertie, cu cat inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an, trebuie sa revin la munca? Sunt suficiente cateva zile sau trebuie sa revin inainte cu 1 luna?


Multumesc inca o data.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Aug. 2012
Aceasta prevedere se aplica numai in situatiile in care ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a concediului de crestere copil. In cazul de fata numai unul din parinti poate beneficia de concediu, celalalt neindeplinind conditia celor 12 luni prevazute de lege. Astfel, dat fiind faptul ca tatal nu a realizat venituri in cele 12 luni anterioare nasterii, el nu poate beneficia de CIC si deci nu se aplica prevederea amintita.

Art. 11 - OUG 111/2010 modicata prin 124/2011:
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri
buna ziuanascuta in ianuarie 1965grupa a 2 de munca11 ani si 8 luniva rog sa mi spuneti , cand pot depune dosarul...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Ian. 2022 1 raspuns