ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Mai pot beneficia de concediu de odihna dupa concediu de crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Eu am lucrat din data de 24 septembrie 2013 cu contract pe perioada determinata ca profesor suplinitor,contractul a fost pana la data de 31 august 2014. La data de 12 mai 2014 am intrat in concediu pre si post natal pana in data de 1 septembrie 2014,dupa care am intrat in concediu de crestere copil pana la data de 24 mai 2016. Eu nu am beneficiat de concediu de odihna in perioada lucrata si as dorii sa stiu daca am dreptul sa il solicit acum la finalizarea concediului de crestere copil?

Corina Radu
 User  Corina Radu
a intrebat la 03 Mai. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2016
Nu. La incetarea contractului zilele de concediu de odihna neefectuate pana la cea data au fost compensate in bani.
Codul muncii
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns