ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

numar zile CO


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara!
as dori sa stiu cate zile de CO se dau dupa vechimea in muncapeste 25 ani si daca in invatamant concediul fara plata pentru studii se considera vechime in munca si vechime in invatamant?Multumesc

Adaugata in: Concedii
Liliana Petre
 User  Liliana Petre
a intrebat la 15 Dec. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Dec. 2011
Numarul de zile CO pentru vechime se acorda in baza prevederilor CCM aplicabil sau Regulament Intern. Astfel daca unul din aceste documente la nivel de unitate sau ramura prevede acordarea unui numar de zile de CO mai mare in functie de vechime, se vor respecta prevederile acestor documente.

Referitor la concediul de formare profesionala, Codul muncii prevede ca perioada de concediu pentru studii este asimilata unei perioade efective de lucru.

Art. 158
Durata concediului pentru formare profesionala nu poate fi dedusa din durata concediului de odihna anual si este asimilata unei perioade de munca efectiva in ceea ce priveste drepturile cuvenite salariatului, altele decat salariul.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021