ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

o absenta nemotivata influenteaza indemnizatia de crestere copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: o angajata este insarcinata in 7 saptamani dar in luna ianuarie 2014 a avut o absenta nemotivata; acum eu as dori sa stiu cum influenteaza aceasta absenta indemnizatia pe care o va primi ea pentru crestere copil. Exista riscul de a nu primi deloc aceasta indemnizatie? sau nu o afecteaza avand in vedere art. 4 alin 1-3 din OUG 111/2010, care sustine ca se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului?

Va multumesc anticipat!

Andrea Szabo
 User  Andrea Szabo
a intrebat la 11 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Feb. 2014
Conform acelei prevederi, nu ar trebui sa aiba probleme in privinta indemnizatiei crestere copil, chiar daca acea absenta se regaseste in cele 12 luni anterioare datei nasterii si nu mai inainte.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns