ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Plata concediu neefectuat la incheierea contractului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In cazul in care am un salariat care tot anul 2013 a fost in CM cod 14 si a iesit la pensie de invaliditate la 01 feb. 2014 i se poate plati CO neefectuat pe anul 2013 inclusiv cele 2 zile aferente lunii ian. 2014 avand in vedere ca ea a fost in situatia in care nu avea cum sa efectueze CO pe 2013?


Adaugata in: Concedii
Ioana Mihai
 User  Ioana Mihai
a intrebat la 21 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Mihai
 User Ioana Mihai
a raspuns userului Ioana Popa la 21 Feb. 2014
Am inteles , dar atunci pun problema altui caz avem o perosana didactic auxiliar care iese la pensie in anul 2014 in noiembrie care are zile din CO neefectuate in 2014 pentru ca nu a putut sa si le ia independent de vointa ei pentru ca din lipsa de personal conducerea unitatii nu i -a putut aproba efectuarea integral a CO, acestui salariat nu i se poate plati la incetarea CM si zilele neefectuate din 2014?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Feb. 2014
Da, se poate. Conform legislatiei europene, Directiva 88/2003 CE mai exact, art. 7 explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitie, perioada de concediu medical nu afecteaza dreptul la concediu de odihna, considerandu-se ca din motive ce nu ii pot fi imputate si independente de salariat, acesta nu isi poate exercita dreptul la concediul de odihna. Astfel ca, dupa incetarea contractului de munca, salariatul are dreptul la plata concediului cuvenit pentru anul 2013 si luna ianuaire 2014.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 2 raspunsuri